Ankstyvasis STEAM ugdymas itin karšta tema tarp edukologų. Bet kas iš tikrųjų yra STEAM ugdymas ir kaip jį taikyti veikloms namuose?
STEAM (Science, Technology, Engineering, Arts, Maths) apima integruotas mokslo, technologijų, inžinerijos, meno ir matematikos veiklas. Kodėl taip svarbu užtikrinti visakeriopą raidą?
Nuo ankstyvos vaikystės vaikai ugdydami technologinį mąstymą, užaugę neabejotinai bus imlesti technologiniai pažangai, o galbūt ir prisidės prie jos vystymo. Vaikams lengviau suprasti reiškinius vykstančius natūralioje gyvenimo aplinkoje. O geriausias dalykas yra tas, kad nuo mažų dienų sudominę vaikus mokslu, įvairiais eksperimentais – užauginsime išsilavinusią, mokslui imlią kartą.
Cheminiai eksperimentai virtuvėje
Paprasti, nepavojingi, bet įtraukiantis cheminiai eksperimentai gali prasidėti ir ant virtuvės darbastalio. Kaip sąveikauja vienos medžiagos su kitomis galima pamatyti atlikus paprastus eksperimentus su priemonėmis, kurias galima rasti veik visuose namuose.
*Dėl saugumo visi eksperimentai turi būti atliekami su saugusiojio priežiūra.
„Muilo galia”
Jums reikės:
- Dubens su vandeniu
- Birių maisto produktų (prieskonių, smulkių sėklų ir pan.)
- Mažesnio indelio su skystu muilu
Suberkite birius produktus į dubenį su vandeniu. Pirmiausiai į jį įmerkite pirštuką be muilo. Kas nutiks? Prieskoniai ir sėklos prilips prie pirštuko taip, kaip lieka mikrobai ant rankų, jei plauname jas be muilo. Tuomet įmerkite pirštuką į skystą muilą ir padarykime tą patį. Dabar visi „mikrobai” pabėgo į šalis.
„Ugnikalnio išsiveržimas”
Jums reikės:
- Skirtingų indelių
- Sodos
- Acto
- Vandens
- Dažų (nebūtina)
- Siauro indelio, pvz. vienkartinės stiklinės
- Modelino ar kitų modeliavimo priemonių.
- Padėklo arba talpos, kuriame bus atliekamas eksperimentas
Ant padėklo sukonstruokite ugnikalnį. Aplink indelį iš lipdymo masės suformuokite įsivaizduojamą ugnikalnį. Sumaišykite didesnį kiekį sodos su vandeniu ir dažais, gerai išmaišykite. Supilkite gautą skystį į indelį ugnikalnio viduryje. Nepadauginkite, palikite pusę indelio tuščio. Tuomet šliūkštelėkite į tą patį indelį acto ir stebėkite kas bus.
„Nesušlampantis smėlis”
Jums reikės:
- Plataus ir negilaus indo
- Stiklinės su vandeniu
- Sauso ir švaraus smėlio
- Flakonėlio batų impregnato
Paskleiskite smėlį ant paviršiaus ir gerai supurškite jį impregnatu. Permaišykite ir supurškite dar kartą. Palikite kelioms dienoms išdžiūti. Tuomet dar kartą gerai išmaišykite smėlį, kad jis vėl būtų birus. Supilkite smėlį į stiklinę su vandeniu. Su šaukštu pandykite išgriebti smėlį iš vandens. Jei pakankamai supurškėte impregnato, smėlis ištrauktas iš vandens turi būti sausut sausutėlis.
„Ugnies gyvatė”
Jums reikės:
- Indelio
- Smėlio
- Cukraus
- Sodos
- Degiklio arba degtukų
- Degaus skysčio
- Stiklinė su vandeniu (jei prireiktų)
Į indelį suberkite smėlį, apšlakstykite paviršių degiu skysčiu. Lygiomis dalimis sumaišykite cukrų ir sodą, ir supilkite ant smėlio viršaus. Uždekite.
Tai vienas įspūdingesnių eksperimentų, kuriuos galite atlikti namuose.
Fizika vaikų akimis
„Stebuklingas maišelis”
Jums reikės:
- Plastikinio maišelio
- Vandens
- Gerai padrožtų pieštukų
Pripilkite maišelį vandens ir tvirtai jį užriškite. Verkite pieštukus per maišelį su vandeniu. Stebėkite, kol pieštukas yra pervėręs maišelį vanduo nebėga. Vos tik ištrauksite pieštukus, visas vanduo iš maišelio išbėgs.
„Drugelio apkabinimas”
Jums reikės:
- Baliono
- Plono šilko popieriaus
- Kartono pagrindui
- Priemonių dekoravimui
- Sintetinis arba vilnonis audinys
Iš plono šilko iškirpkite drugelio sparnus. Iš paprasto spalvoto popieriaus kūną, priklijuokite prie pagrindo. Su audiniu patrinkite pripūstą balioną, tokiu būdų jis įsielektrins. Leiskite balioną link drugelio sparnų, ir stebėkite kaip jis apsikabina balioną.
„Keliaujantis vanduo”
Jums reikės:
- Vienodo dydžio stiklinių
- Popierinių rankšluoščių
- Dažų
- Vandens
Skirtinguose indeliuose sumaišykite skirtingų spalvų vandenį. Sulankstykite popierinio rankšluoščio skiautes ir pamerkite vieną galą į vieną spalvą, o kitą – į kitą. Stebėkite kaip popierinis rankšluostis nusidažo skirtingomis spalvomis.
Labai įspūdingi eksperimentai, bet būtų gerai prie jų pateikti ir paaiškinimus, nes vaikai paklausia, o kodėl taip vyksta, kas čia per stebuklai.
Tai nuostabu. Maži stebuklai, bet prieinami visiems. Ačiū Jums.
Pridėkit daugiau
Ačiū už puikias idėjas
Ačiū už idėjas, kūrybingumą ir dalijimąsi!
Ačiū už puikias idėjas!